Cesta po Slovensku

Stretnutia na námestiach boli pokojné a bezpečné. Umožnili nám zažiť sa navzájom slušných a ponúkli nám dôležitú výzvu: výzvu pokračovať v šírení nádeje na zmenu aj mimo námestí väčších miest.

Z pozície občianskej iniciatívy, ktorá si ctí demokraciu, nemôžeme sľubovať politickú zmenu. Môžeme však prispieť k zmene spoločenskej klímy. Ľudia môžu k voľbám pristupovať s rôznymi náladami: buď v strachu, hneve a nedôverčivo, alebo pokojne, s nádejou a rozvahou. Chceme prispieť k upokojeniu spoločnosti vytvorením priestoru na citlivý dialóg o témach ktoré nás rozdeľujú. O témach ktoré nás spájajú ako zlyhávajúce štátne inštitúcie, zanedbané zdravotníctvo, nedôstojné školstvo, korupcia, chudoba, budeme hovoriť priamo a pravdivo. Preto sa spájame s odborníkmi a aktivistami z oblastí, ktoré sa týkajú nás všetkých: školstvo, zdravotníctvo, veda, kultúra, životné prostredie, boj s korupciou, spravodlivosť, a ďalšie.

Prvého februára sa vydávame na cestu po Slovensku. Prejdeme viac ako 100 miest, budeme sa zhovárať s ľuďmi vo veľkých mestách aj v najmenších dedinách. Zastavíme sa v Gregorovciach a v Štiavniku. Prejdeme cez chudobnejšie regióny, kde je málo práce a kde sú zlé cesty, navštívime miesta, kde žijú ľudia menšín. S ľuďmi sa budeme rozprávať na námestiach, pred obchodnými centrami, pred kostolmi aj v krčmách.

Súčasťou aktivít budú aj diskusie s maturantmi o demokracii a dôležitosti práva voliť. Záujem o spoluprácu prejavili školy z Bratislavy, Púchova, Tisovca, Banskej Bystrice, Prešova či zo Starej Ľubovne. Hosťami diskusií budú osobnosti z oblasti filmu, histórie, boja proti extrémizmu či z občianskeho sektora.

Nemôžeme ponúknuť riešenia spoločenských problémov, ale môžeme ako občianska spoločnosť prispieť k tomu, aby sa o témach, ktoré ľudí rozdeľujú, hovorilo pokojne a so vzájomným rešpektom. Demokracia stojí na dialógu a spolupráci. Veríme, že väčšina ľudí v našej krajine sa chce postaviť proti násiliu, hrubosti, strachu a nedôvere láskou a ohľaduplnosťou. Chceme žiť v tejto krajine pokojne. Chceme slušné Slovensko. Spoločne to zvládneme.

Trasa našej cesty po Slovensku:

maparoadtrip

Náš manifest

My, ktorým obeta zavraždených Jána a Martiny nie je ľahostajná, ktorí si tento rok pripomenieme 74. výročie Slovenského národného povstania, ktorí poznáme spomienky rodičov na sovietsku okupáciu z augusta 1968, ktorí sme si minulý rok pripomenuli 40 rokov od podpísania Charty 77, a ktorí sa hrdo hlásia k odkazu Sviečkovej manifestácie, Novembra 1989 a zápasu proti mečiarizmu, chceme slušné a spravodlivé Slovensko.

Prečítať celý manifest